+370 5 2627490 info@cadteam.lt

Menu
Kokia projektavimo programinė įranga šiandien geriausiai galėtų patenkinti baldų rinkos tendencijas?

Kokia projektavimo programinė įranga šiandien geriausiai galėtų patenkinti baldų rinkos tendencijas?

In Naujienos | 2013-10-03Tyrimai rodo, kad rinka reikalauja vis individualesnių produktų ir sprendimų. Baldų rinka – ne išimtis. Pasaulyje stebimas individualios užsakomosios baldų gamybos augimas. Ši tendencija, savo ruožtu, lemia tai, kad gaminamų baldų serijos trumpėja, o patys baldai tampa vis sudėtingesni. „Vartotojai labiausiai domisi gerai atrodančiais ir vertingais baldais. Vien tik „baldai – dėžutės“ jiems nebeįdomūs. Vartotojai vis daugiau ir daugiau išleidžia pinigų išskirtiniams baldams. 

Tyrimai rodo, kad rinka reikalauja vis individualesnių produktų ir sprendimų. Baldų rinka – ne išimtis. Pasaulyje stebimas individualios užsakomosios baldų gamybos augimas. Ši tendencija, savo ruožtu, lemia tai, kad gaminamų baldų serijos trumpėja, o patys baldai tampa vis sudėtingesni. „Vartotojai labiausiai domisi gerai atrodančiais ir vertingais baldais. Vien tik „baldai – dėžutės“ jiems nebeįdomūs. Vartotojai vis daugiau ir daugiau išleidžia pinigų išskirtiniams baldams. Tokia tendencija džiugina baldų gamintojus, bet taip pat, metamas iššūkis – kaip suprojektuoti tokius sudėtingus baldus, ir kaip tai padaryti greičiausiu būdu“, sako Graham Mansfield, įmonės “Micro Concept”, plėtros vadovas. (“Micro Concept” yra Autodesk atstovas Jungtinėje Karalystėje.)

Lietuva ne išimtis. Apklausus įmones paaiškėjo, kad praktiškai visos įmonės susiduria su „ne standartu“. Skiriasi tik jo dalis įmonės produkcijos kiekyje – nuo 100% pas mažuosius gamintojus iki 30-50% pas stambiuosius (čia, žinoma, nekalbama apie pačius didžiausius Lietuvos baldų gamintojus, dirbančius užsienio prekybos tinklams – tokius kaip “SBA” koncerno įmonės, “Vilniaus baldai” ar “Freda”). Kuo trumpesnės serijos, tuo didesnį “svorį” baldo išleidimo laike sudaro projektavimas. Esant individualiam užsakymui („ne standartui“) , baldo suprojektavimas ir visos informacijos gamybai paruošimas dažnai užima daugiau laiko nei pati gamyba.

Kitas svarbus aspektas, kad „ne standartas“ dažnai būna sudėtingas baldas. Dėl to didėja reikalavimai projektavimo ir informacijos gamybai paruošimo procesui.

Aukščiau įvardinti iššūkiai baldininkams kelia reikalavimus ne tik pačiam projektavimo procesui, bet ir projektavimui naudojamai programinei įrangai. Žemiau apžvelgsime, kokių tipų projektavimo sistemos yra naudojamos baldų projektavime ir kokie jų privalumai bei trūkumai aukščiau įvardintų tendencijų kontekste.

Universaliosios projektavimo sistemos.

“AutoCAD” – ne vienintelė, bet plačiausiai paplitusi ir žinomiausia universalioji projektavimo sistema, kuri tinka mašinų, kelių, namų, o taip pat ir tų pačių baldų projektavimui. Šios programos galimybės leidžia projektuoti gana sudėtingus baldus. Daugeliu atvejų net sudėtingesnius nei naudojant specializuotas baldų projektavimo sistemas. Bet, taip pat, toks universalumas dar nereiškia, kad “AutoCAD” gali patenkinti baldų projektavimo specifinius reikalavimus. Todėl išskirtinių baldų projektavimas bei informacijos gamybai paruošimas su “AutoCAD” yra sudėtingas ir daug laiko sąnaudų reikalaujantis darbas.

Specializuotos baldų projektavimo sistemos.

Tai programos, kurios kaip pagrindinį projektavimo variklį naudoja jau anksčiau minėtą “AutoCAD”, arba turi joms yra sukurti saviti varikliai. Auganti individualių ir išskirtinių baldų paklausa išryškino specializuotų baldų projektavimo sistemų trūkumus. Dauguma tokių sistemų suteikia daug automatizacijos, kuri pagreitina projektavimo procesus, bet taip pat, praranda lankstumą, reikalingą sudėtingiems baldams projektuoti. Kita problema – dauguma tokių specializuotų sistemų remiasi šabloniniu projektavimu. Dažniausiai tai reiškia, kad baldų konstruktorius negali savo darbinio projekto naudoti kaip šablono ir jo susikūrimui jis turi turėti specialias žinias ir įrankius. Deja, kai kurių sistemų atveju, vartotojui tokios galimybės nesuteiktos ir tokio šablono sukūrimui įmonė priversta kreiptis į naudojamos programos gamintojus. Baldų gamintojui tai reiškia papildomas laiko bei pinigų sąnaudas ir, tam tikrais atvejais, pačios gamybos stabdymą arba užsakymų praradimą. Trečioji problema yra ta, kad tos sistemos, kurios kaip pagrindinį projektavimo variklį naudoja “AutoCAD”, dėl anksčiau išvardintų priežasčių būna ribotos sudėtingų baldų projektavime.

Mechanikos projektavimo sistemos.

Dėl nuolat didėjančios sudėtingų ir individualių baldų paklausos pastebima, kad baldų pramonėje vis dažniau naudojamos mechanikos projektavimo sistemos. Tokios sistemos kaip “Autodesk Inventor”, “Solidworks” ar net “Catia” vis dažniau naudojamos baldams projektuoti. Baldai, kaip vartojimo prekė, yra priskiriama gamybos sričiai, kur mechanikos projektavimo sistemos leidžia suprojektuoti bet kokio sudėtingumo baldus iš bet kokios medžiagos. Bet šios sistemos neturi specifinio, baldų projektavimui reikalingo, funkcionalumo. Tai smarkiai apriboja automatinio informacijos paruošimo gamybai galimybes, todėl konstruktoriui tenka pačiam, rankiniu būdu, papildomai generuoti tam tikrą specifinę informaciją. Rankinis darbas reikalauja papildomų laiko sąnaudų, dėl žmogiškojo faktoriaus atsiranda klaidos. Todėl mechanikos projektavimo sistemos suteikdamos galimybes projektuoti bet kokio sudėtingumo baldus, “pralaimi” specializuotoms baldų projektavimo programoms automatizavimo (palengvinimo ir paspartinimo) srityje.

 Specializuoti mechanikos projektavimo sistemų įskiepiai baldžiams.

KKaip jau buvo rašyta pradžioje, šiandien baldų gamintojai susiduria su problema, kaip patenkinti nuolat augančius klientų reikalavimus pagaminti išskirtinius ir vis sudėtingesnius baldus. „Just In Time“ užsakymų įvykdymas baldų gamintojams tampa itin svarbus. Šiuo metu pasaulyje yra daugybė projektavimo įrankių, bet jų universalumo ir automatizavimo galimybių jau nebepakanka. Modeliavimo galimybės tampa nepaprastai svarbios, todėl mechanikos projektavimo sistemų modeliavimo galimybių ir specializuotų projektavimo sistemų automatizavimo galimybių apjungimas į vieną, būtų tas sprendimas, kuris geriausiai tenkintų naujausias baldų gamybos tendencijas – t.y. projektuoti bet kokio sudėtingumo baldus iš bet kokios medžiagos greičiausiu būdu.

Tam, kad būtų galima išnaudoti mechanikos projektavimo sistemų modeliavimo galimybes ir tuo pačiu turėti specializuotų projektavimo sistemų proceso automatizavimo galimybes, rinkoje pasirodė baldžiams skirti mechanikos projektavimo sistemų įskiepiai. “Solidworks” tokį įskiepį rinkai siūlo jau tam tikrą lakotarpį, o sprendimai “Autodesk Inventor” projektavimo sistemai atsirado visai neseniai. Ir šiandien “Autodesk Inventor” jau turi įrankį baldų gamintojams – įskiepį „Woodwork for Inventor“.

Kas yra Woodwork for Inventor?

Woodwork for Inventor – tai i Autodesk Inventor mechanikos projektavimo programos įskiepis, kuris šią programinę įrangą paverčia baldų ar kitokių medžio gaminių kompiuterinio projektavimo darbo vieta. Su šios baldų projektavimo programos kompleksu konstruktorius tampa našesnis, tikslesnis, daro mažiau klaidų ir jam daugiau lieka laiko kūrybai, nes automatizuojami rutininiai skaitmeninės informacijos suruošimo darbai, reikalingi gamybos užleidimui.

„Autodesk Inventor technologija yra pirmasis įrankis, kuris iš esmės pirmiausia leidžia galvoti apie pačio baldo konstrukciją, o ne apie tai, kaip jį nubraižyti ir paruošti dokumentaciją gamybai. Pastarasis dalykas dažniausiai tampa svarbiausiu ir neleidžia susikoncentruoti ties tuo, kas yra projektuojama. Autodesk Inventor programa kartu su savo naujuoju įskiepiu leidžia baldžiams išgrynina patį projektavimo procesą ir priimti sprendimus prieš atliekant patį projektavimą“, sako Steve Widom, kurio kompanija Widom Associates yra vienintelis Autodesk atstovas JAV besispecializuojantis baldų projektavimo sprendimų srityje.